DOBŘE SE VYSPAT JE NUTNOST
Špatný spánek či nedostatek spánku je spojován s častější touhou po jídle, horší kvalitou stravy a zvýšeným hladem a touhou po jídle.
Nedostatek spánku ovlivňuje oblasti vašeho mozku, včetně frontální oblasti a amygdaly, což může výrazně zvýšit vaši touhu po vysoce chutných a kaloricky bohatých potravinách. Navíc chronický nedostatek spánku způsobuje i těžší zdravotní stavy, jako je cukrovka, srdeční choroby a deprese.
Chcete-li potlačit touhu po jídle a podpořit celkově vaše zdraví a dobrou náladu, snažte se spát minimálně 7 hodin.
I STRES SE DÁ ZVLÁDNOUT
Pokud se při stresu přistihnete, že přemýšlíte nebo sáhnete po určitých potravinách, nejste v tom sami. Stres bývá u mnoha lidí spojen se zvýšenou touhou po jídle. Chronický stres významně a přímo ovlivňuje touhu po jídle, poškozuje metabolismus a hladiny hormonů související s kontrolou chuti k jídlu. Navíc je spojen s větším rizikem rozvoje nadváhy. Meditační techniky, hluboká dechová cvičení a naučení vnímat sebe „tady a teď“ v přítomnosti fungují na uklidnění vašich stresových stavů.
..
Začněte tím, že si každý den „darujte“ několik minut, abyste se soustředili na přítomný okamžik a vychutnali si činnost, kterou právě provozujete – ať už je to krátká procházka po parku nebo třeba pomalé a dokonalé ohodnocení konkrétního jídla všemi smysly. Udělejte si z toho zvyk, zabudujte si konkrétní jednoduchou aktivitu na přítomné vnímání okamžiku do vaší každodenní rutiny.
..
Před začátkem pracovního dne nebo třeba během polední pauzy se na pár okamžiků zastavte a vnímejte, co se kolem vás děje. Skvělé jsou i meditační aplikace, které můžete použít, když cítíte nadměrný tlak v práci.
..
Můžete si naplánovat i 5minutovou přestávku na vyzkoušení dechového cvičení. Každý podle svého, důležité vyzkoušet a setrvat.
..
UDRŽOVÁNÍ OPTIMÁLNÍ VÁHY PRO ZDRAVÍ
Pravděpodobně pro vás není překvapením, že udržení zdravé tělesné hmotnosti je důležité i pro vaše celkové zdraví. Přesto si možná neuvědomujete, že může také snížit vaši chuť na jídlo. Vyšší tělesná hmotnost je spojená i s vyšší frekvencí touhy po jídle. Lidé s nadváhou hlásí častější touhu po vysoce chutných potravinách než lidé s hmotností považovanou za pro ně optimální. Udržování zdravé tělesné hmotnosti navíc snižuje riziko některých chronických onemocnění, zlepšuje vzhled/formu vašeho těla, prospívá vašemu duševnímu zdraví.
PLÁNOVÁNÍ STRAVY S PŘEDSTIHEM SE DÁ NAUČIT
Pokud se naučíte plánovat, alespoň den dopředu, co ten den budete jíst, kde, s kým, co si uvaříte, kde/jak se budete stravovat, je to skvělý základ změny vašeho trvalého životního stylu a hlavně úžasný bojovník proti náhlému, nezřízenému přejídání, když to na vás přijde. Jídlo vás nepřekvapí, nezaskočí. Dá se to naučit a budete to vy, kdo ovládá vaše jídlo, ne naopak.
Příště ještě probereme, jak pracovat s postupným snižováním frekvence jídel, které vám neprospívají (ať už jídla nezdravá, či kaloricky vysoce náročná). Zároveň si řekneme, jak to udělat, abyste se ničeho nemuseli vzdát natrvalo.
Přeji hodně štěstí ve zkoušení nových anti-stress technik. Začněte se hýčkat, pečovat o sebe. Vnímejte co jíte, vnímejte, co vám vaše tělo a mysl říká, vnímejte, co vám zdravé jídlo dává, vnímejte, co opravdu právě potřebujete. Nikdo jiný to za vás neudělá.